czwartek, 16 czerwca 2011

Polowanie na Murale

Napisano na stronie trojmiasto.pl:

"Zaspa to typowa dzielnica-sypialnia Gdańska. Obszar funkcjonującego jeszcze na początku lat 70-tych lotniska, został przekształcony w ogromny teren zabudowy mieszkaniowej. Bloki ułożone w kształt plastrów miodu, wtopione w zieleń oraz dodatkowo połączone z centrum miasta trasą SKM oraz linią tramwaju, stanowią dzisiaj znak rozpoznawczy tego rejonu miasta.

Zaspa dzieli się na dwie mniejsze jednostki - osiedla: Zaspa Młyniec oraz Rozstaje. Młyniec znajduje się pomiędzy aleją Rzeczypospolitej a torami kolejowymi. Co ciekawe, na Młyńcu przez kilka lat mieszkał wraz ze swoją rodziną Lech Wałęsa. Rozstaje zajmują natomiast obszar na wschód od al. Rzeczypospolitej.

Jeszcze przed kilkoma laty, Zaspa była kojarzona głównie z szarymi blokami. Cios szarzyźnie zadał Rafał Roskowiński. To z inicjatywy tego gdańskiego artysty, znanego m.in. z malowideł ściennych na Stoczni Gdańskiej czy na murze przy ul. Kilińskiego, zorganizowano w 1997 r. festiwal Murales. Najlepsze prace nadesłane na konkurs ozdobiły szczyty kilku bloków stojących przy ul. Rzeczpospolitej - "arterii" stanowiącej oś Zaspy. Po Roskowińskim zmiany wyglądu bloków wykonały spółdzielnie mieszkaniowe. Zaczęły ozdabiać budynki różnymi malunkami, często bardzo odbiegającymi od przyjętych wzorców malowania budynków. Na blokach można spotkać rysunki biedronek, kwiatów czy drzew."

Zaspa to osiedle, na którym w chwili obecnej mieszkam. Murale widziałam już wcześniej, jednakże dopiero dziś wybrałam się, aby je sfotografować. Niektóre trudno zobaczyć/sfotografować, bo są przysłonięte drzewami. Nie znalazłam wszystkich, ale przynajmniej część i tymi teraz dzielę się z Wami.Murale można znaleźć na blokach ulic: m.in Startowej, Pilotów, Dywizjonu 303, Bajana, Nagórskiego. Jeszcze w tym roku ma powstać 7 nowych murali, a już jutro czeka nas "Noc Murali" i oglądanie ich z przewodnikiem. Mam nadzieję, że moje zdjęcia, jakkolwiek niespecjalnie dobrej jakości, wprowadzą Was w klimat tej sztuki nowoczesnej:)



Malowidło w przejściu podziemnym




Jeden z najnowszych murali z roku 2010

2010

Chopin

Ryszard Inwazja Niedzielski 2010




Rysunek na Szkole

Jonas Zagorkas 1997

Piotr Szwabe vel Pisz 2008

Donatas Pirstelis 1997

Jeden z najbardziej znanych murali, widziany z tramwaju, namalowany przez Rafała Roskowińskiego 1999

Paweł Karczewski 1997r.

Piotr Bodnarczyk 1997r.

Kolejny Mural Rafała Roskowińskiego

Mural  wykonany przez Alejandro Sanchez Vigil z 1997r.

1 komentarz: